
Hyvää Joulua
&
kaatorikasta vuotta 2026!
City B:n syyskausi on tarjonnut monia, tiukkoja pelejä ja hienoja yksilö- sekä joukkuesuorituksia eri sarjoissa. Vaikka sarjataulukot kertovat numeroista, niiden taakse mahtuu kehittymistä ja kivaa yhdessä tekemistä.
Liiga60 – hopeaa ja huippuhetkiä
Liiga60 syyskausi huipentui komeasti B-finaaliin, jossa upeasti pelannut Hannu Hamberg nappasi hopeamitalin. Suoritus oli osoitus sitkeydestä ja osaamisesta – vielä kerran lämpimät onnittelut Hannulle hienosta saavutuksesta! Liiga60 jatkuu jälleen tammikuussa, ja silloin on taas kaikilla mahdollisuus loistaa, joista päästään kirjoittamaan uusia mestaruustarinoita.
Veteraanisarjat – tiukkaa vääntöä ja kevään nälkää
HBL:n veteraanisarjoissa City B on vahvasti mukana kamppailussa. Mestikassa 2 x 3 peleissä City B I -joukkue lähtee joulutauolle sijalta 6 ja II-joukkue pitää sarjan viimeistä sijaa – vielä riittää jännitystä kevätkaudelle. Vetskujen mestikassa 3 x 3 peleissä City B I on sijalla 10, aivan putoamisviivan tuntumassa, joten kevätkauteen lähdetään sisu ja keskittyminen kohdallaan. City B II jatkaa divarissa tammikuussa sijalta 6, hyvissä asemissa kohti kevättä.
Seniorisarjat – nousuhaaveita ja hyvää virettä
HBL:n seniorisarjoissa mestikassa pelaava City B I aloittaa kevätkauden putoamisviivan tuntumasta – mutta tästä ei lannistuta. Taistelutahto on kunnossa ja kaikki on vielä auki.
Divarissa City B II on mukana nousukahinoissa ja komeasti toisena. City B III pitää toistaiseksi viimeistä sijaa, mutta mainittakoon että viime kierroksella joukkue pelasi koko kierroksen toiseksi parhaan tuloksen. Tämä kertoo paljon – nyt vain samaa ytyä putkeen ja katse kohti kärkeä keväällä!
Baker-liiga – joukkuepelin ydintä
Baker-liigassa kevääseen riittää tekemistä, mutta lähtökohdat ovat innostavat. City B I aloittaa tammikuussa sijalta 6, ja City B II sekä City B III pitävät perää. Baker on sarjamuotona hauska ja korostaa todellista joukkuepeliä – jokainen ruutu merkitsee ja onnistumiset rakennetaan yhdessä.
Veteraanien valtakunnansarjat – hyvät asemat jatkoon
Veteraanien valtakunnansarjoissa City B I jatkaa pelejä sijalta 4 ja II-joukkue sijalta 6. Kevät tarjoaa mahdollisuuden kiristää sijoituksia ja haastaa edellä olevia entistä vahvemmin.
Mutta – nyt vedetään henkeä
Syyskausi on osoittanut, että City B:ssä riittää osaamista, taistelutahtoa ja hyvää yhteishenkeä. Hopeamitali, nousukamppailut, tiukat sarjat ja huimat yksittäiset kierrokset kertovat siitä, että keväästä on tulossa mielenkiintoinen ja täynnä mahdollisuuksia. Nyt kerätään voimia, nautitaan tauosta ja palataan tammikuussa entistä nälkäisempinä – kohti uusia onnistumisia ja huippuhetkiä!
🎄 Rauhallista ja iloista Joulua sekä menestyksekästä, energistä uutta vuotta kaikille Cittareiden pelaajille, taustajoukoille ja kannattajille! 🎆